Türkmen ile Çok Özel

Türkmen ile Çok Özel

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen AK Partiden Seçildikten Sonra İlk Kez Konuştu

KAYNAK:TAKA

 

1994 yerel seçimlerinde Trabzon İller Bankası Bölge Müdür Yardımcılığı görevini bırakarak Akçaabat’tan aday olan Şefik Türkmen o gün bugün belediye başkanlığını bırakmadı. Türkmen 3 dönem ANAVATAN’tan Belediye Başkanı seçildi. ANAP’ın düşüşüne rağmen partisinden asla ayrılmadı. Ancak bu seçimlerde AK Partinin Akçaabat’ı almaya yönelik hamlesi onu partisinden kopardı.

 

Türkmen, Bakan Özak ve Başbakanın ısrarlarına direnemedi ve iktidar partisinin saflarına katıldı. Seçim döneminde de Trabzon Milletvekili Mustafa Cumur’un ilçedeki gücü, ona olan sevgi birleşince en yakın rakipleri MHP’nin 5 bin oy  önünde seçimi kazanmayı başardı. Şefik Türkmen seçimlerden sonra konuşmadı. İlk kez kapsamlı söyleşisini SORUGazetesine verdi. İşte ayrıntıları:

 

Soru: Akçaabat’ta Şefik Türkmen ile birlikteyiz. İlk Önce sizi kutluyoruz. Tartışmalı bir dönemin ardından ortada tartışma bırakmadan yaklaşık 10 bine yakın bir oy Akçaabat'ta. Bu birliktelik nasıl oluştu. Oylar şahsınıza mı geldi iktidara mı, dürüstlüğünüze mi, buradan başlamak istiyorum?

 

TÜRKMEN: Sizin söylediğiniz gibi hepsi var. Vatandaşla olan ilişkilerimiz sevgiye yöneliktir. Ancak çok da iş yapıyoruz. Bunlardan biri eksik olsa seçimi alamazsınız. Vatandaşla kucaklaşamazsınız yâda vatandaş sizi iyi görmüyorsa çok çalışma da yapsanız seçimi alamazsınız. Bunun örnekleri var. Mesela Antalya. Orada Belediye başkanı çok iş yapmasına rağmen seçimi kaybetti. Bazen sadece vatandaşla olan iyi ilişkilerle birlikte seçimi kazanırsınız. Ancak sürdürebilir tutum olmaz. 3. dönem vatandaş sizden iş ister. Yollarımız yapılmamış, suyumuz getirilmemiş gibi eleştirilere maruz kalınabilir. Halk ile iç içe olmak çok çok önemlidir

 

SORU: Belki Bakanı da katabiliriz. Sayın Başbakan da Şefik Türkmen'i ısrarla istedi. Bu sayın Başbakan ile olan diyalogunuzu bahseder misiniz? Ayrıca AKP'ye geçişiniz de tartışma yarattı. Başbakan ile olan diyalogunuz bu süreçte nasıldı?

 

TÜRKMEN: Zaman içerisinde böyle bir değişikliğe girdik. Doğrusu bende karma karışık duygular içindeydim. Tabi ortamda partiye yeni katılan bir belediye başkan ve aday olarak bizi aralarına aldılar. Bu olaya böyle bakmak lazım. Çünkü Trabzon'dan sonra en büyük belediye biziz. Bundan öncede 3 dönem belediye başkanlığı yaptım. Bunların partiye olan katkısı da vardır elbette.

 

SORU: Hep Trabzon için konuşuyorsunuz. Baktığım zaman acaba gelecek dönem için genel bir siyaset mi arzuluyorsunuz yoksa Trabzon'umu. Trabzon’u hedeflemediniz mi adaylık olarak, neden?

 

TÜRKMEN: Hiçbir zaman hedefimi Trabzon Belediye Başkanı olarak seçmedim. Belediye Başkanlığı çok zor bir iştir. Uzun süre bu işi yaparsanız işiniz daha da zorlaşıyor. 1. dönemde söylediğim gibi insanı seversiniz ancak 2. ve 3. dönemde daha farklıdır. Daha çok şey ister vatandaş. Akçaabat belirli büyüklükte bir şehirdir. Ama görev verilseydi belki o şartlarda nasıl olunurdu belli olmazdı. Ancak hedefim yine Akçaabat'tı. ANAP dönemlerinde de bu olabilirdi.

 

SORU: Bu seçim sürecinde muhalefetin size yönelik en önemli eleştirisi 'siz bakmayın Akçaabat'ın sahiline. Arka sokaklar ihmal edildi' biçimindeydi. Bu arka mahallelerde insanlar sanki bataklıkta yürüyor. Bu eleştirilerden bir şey aldınız mı, yoksa o mahallelere yönelik çalışmalarınız var mıydı?

 

TÜRKMEN: Vardı tabi ki. Sadece sahile yatırımla bu iş yürümezdi. Şehir bir bütündür. Bizim 1. dönemimizde sahilde o kadar çok iş yapılmamıştır. 2. Döneme girerken seçimlere 1-2 ay kala Nihat Usta'nın girişinden park yapımına başlandı. Hatta sadece sahil yürüyüş yolu yapılmıştı. İlk 5 senenin sonunda arka mahallelerde alt yapı çalışmaları yapıldı. Yani bu söylem biraz kurnazca. Bu söylemde iyi tuttu. Öyle ki yukarı kesimlere kadar bu laf gitti ve Akçaabat’a uzak olanlarca da söylenmeye başladı.

 

SORU: Evet. Doğru ancak onlarında oyu yoktu..

 

TÜRKMEN: Geçenlerde biri iyi niyetli söylemişti. 'Başkanım bu sahile verdiğiniz önemi ne olursunuz arka mahallelerde bize de gösterin' gibi. Ondan sonra o vatandaşla birlikte arka sokakları gezdik. En yüksek kesimlerde bile yollar asfalttır. Sınırlara kadar öyledir. Ama bunlar yeterli değildir daha çok iş yapmak gerek. Bizim hedefimiz diğer ülkelerin gelişmişliğini yakalamaktır. İsveç ve Norveç gibi gelişmiş şehirlerin modelini Akçaabat'ta getirmeye çalışıyorum.

 

SORU: Akçaabat’a buna layık.

 

TÜRKMEN: Tabi ki yoksa biz asla yeter ile yetinmiyoruz. Bu işin sonu yok.

 

SORU: Sayın Türkmen bu 5 yıllık dönemde ikinci sahil düzenlemesine mi yoğunlaşacaksınız. Yoksa Akçaabat'ta eğitim çalışmalarına mı yoğunlaşacaksınız. Akçaabat da tütünün ortadan kalkması ile birlikte ön plana çıkan işsizlikle mi mücadele edeceksiniz?

 

TÜRKMEN: Bunların hepsini dengeli bir şekilde yürütmek lazım. Bu sorunların hepsi önemli. Sahildeki çalışmalarımız hiç durmadan devam ediyor. Trabzon istikametinde yapılan dolgularımız var. 40-50 dönümlük bir alan dolgu yapıldı. Şuanda orada futbol sahası yapıyoruz. Öncelikle bunu yaptık. Yani bir spor kompleksi gibi. Daha önceden yapılan kesimler şehrin ana merkezinin önüydü. Burada böylesine bir futbol sahası yapma imkanı olmadı. Proje olarak bizim danışmanımız buranın şehir meydanı olarak düzenlendiğini söyledi.

 

SORU: Tütün, fındık çay, düğünler bunların hasadı ve gelirine göre ayarlanırdı

 

ŞEFİK TÜRKMEN: Çocukları evlendiririm şunu yaparım gibi hayaller vardı. Şimdi bu hesap yapılmıyor. Kivi çiçek tutmayabilir ancak tütün istikrarlıydı. Ama bunları da geliştirerek devam etmek lazım. Akçaabat'ın iklimi çok müsait. Bu bakımdan onlara önem vermek lazım. Ancak benim en önemli gördüğüm yön Turizm sektörü. Yani kısa vadede Turizm ile birlikte bu bölgeye çok para girer.

 

Onun için bütün kurumlar işbirliği yaparak turizm sektörünün gelişmesini sağlayabilir. Bizde kendimize düşen görevi yapacağız. Bunun yanında Şinik'de organize sanayi çalışmamız var. Burası için çok önemlidir. Şimdiye kadar Arsin ve Beşikdüzü'nde bir organize sanayi yapıldı. Ancak Trabzon için yeterli değildi. Bu bakımdan Organize Sanayinin mutlaka yapılması gerekiyor. Bizim milletvekillerimiz ve bakanımız bunun üzerinde duruyorlar. Kamulaştırma için çok çalışmalar yapılıyor.

 

SORU: Şefik Türkmen'in en büyük rakibi kendisi. İnsanlarla konuşuyoruz. Şefik Türkmen 1. dönem daha başarılıydı. 2. dönem daha başarılı. 3. dönem daha başarılı gibi sözler söyleniyor. Bunun için ne söyleyeceksiniz. Şimdi toplumda belediye başkanları için şöyle bir kanı var, dürüst olan çok esnek olmayan. Kurallara uyan belediye başkanları halk tarafından benimsenmedi. Ancak siz böyle olmanıza rağmen bu kuralı yıktınız. Ben diğer belediye başkanlarının da öğrenmesini istiyorum. Siz Akçaabatlıların nasıl gözdesi haline geldiniz. Bunun bir kuralı var mı?

 

TÜRKMEN: Bunun formülü şudur. İnsanlarla kucaklaşmak. 2.si de iş yapacaksınız. Açık şeffaf olacaksınız. Bunlar avantajdır. Yaptığınız icraatlarda yanlış yaptıysanız eleştirilere açık olacaksınız. Benim kazanmamda bunların etkisi oldu. Ben şehrimizin sevinçli ya da yaslı günlerinde her şeyin de olmaya çalışıyorum. Ve bu insanlarda hiç bir ayrımız gayrımız yoktur. Çok iş yapmaya çalışıyoruz. Bütün gücümle bunu yapmaya çalışıyorum. Vatandaş da bunu görüyor. 15 senelik süre içinde arada önemli bir fark ortaya çıktı. Bu şehri nereden alıp nereye getirdik herkes görüyor.

 

SORU: Bakanlar Kurulu ile ilgili bir beklenti var. Faruk Bey hak ediyor galiba

 

TÜRKMEN: Tabi ki. Ankara'da bir toplantı oldu. Ben herkese de söyledim. Bakanımız yaptığı hizmetler göz ardı edilemez diye.

 

SORU: Belediye Başkanları ile Başbakan mı konuştu?

 

TÜRKMEN: Yo, diğer görüştüğümüz insanlarla Faruk Bey'in çok önemli olduğunu söyledim. Trabzon'da seçimin kazanılmasında Faruk Bey'in müthiş rolü vardı. Tabi Faruk Bey mutlaka değerlendirileceğini düşünüyorum.(kabineden önce söyledi)

 

SORU: Sayın Türkmen Başbakan'ın ne yapacağı belli olmaz da. Öyle gözüküyor. Yerinde kalır diye düşünüyoruz. Çünkü Trabzon'da yatırımın kaynağı Bakanlık.

 

TÜRKMEN: Geçen dönemde Trabzon Belediyesi anlamında çok büyük katkıları oldu. Sahil Yolu'nun yapımında olsun, Çöp Sorunu olsun hepsinde katkıları oldu. O çirkin görüntüyü Trabzon Belediyesi kendi imkânları ile birlikte hayatta kapatamazdı. O geçtiğimiz dönemde arkada tanjant yolu tamamlandı. Çok önemli biridir Faruk Bey. Önümüzde ki dönemde umarız bu böyle olur.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum
Röportaj