Fındıkta Kozalak Akarı İçin Uyarı

Fındıkta Kozalak Akarı İçin Uyarı

Fındıkta Kozalak Akarı İçin Uyarı

Akçaabat Ziraat Odası Teknik Hizmetler Birimi ziraat mühendislerimiz pandemi döneminde  sosyal mesafe kurallarına uyarak saha çalışmalarına devam ediyor. Üreticilerimize Nisan  ayı içinde yapılması gerekenler anlatılıp uygulamalar yapılıyor.

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU üreticilerimize  uyarıda bulunuyor. “Mühendislerimizin yaptığı   üretici arazi ziyaretlerinde fındık kozalak akarının çok fazla olduğu görülmüştür. En çok kozalak akarlarına  tombul, mincane , uzunmusa ve kara sivri gibi çeşitlerde rastlanmıştır. % 70 ‘e yakın zarar teşkil etmektedir. Mühendislerimiz üreticilerimize gerekli mücadele yöntemlerini anlatmaktadır. Ekonomik kayıplara da neden olan bu kozalak  akarı zararlısı ile mücadele etmemiz şart. Mücadele edilmezse daha çok zarara neden  olabilecektir“.  Açıklamasında bulundu. 

Akçaabat Ziraat Odası Teknik Hizmetler Birimi Personeli ziraat yüksek  mühendisi Mehmet Yaşar ÖZDEMİR kozalak akarı ve mücadelesi hakkında  şu bilgileri aktardı. ”Kozalak akarı (halk arasındaki  adı mantar, fındık ağaç gülü vb.) özellikle meyve gözleri üzerinde oluşmaktadır. Aslında her kozalak  olan göz bir çotanak demektir.  Bu meyve gözlerinde   kozalaklar  olmasaydı meyve olacaktı. Kozalak akarı meyve ve çiçek dökülmelerine neden olur, çiçek  gözlerini tahrip eder ve sürgünlerde uç kurumalarına neden olur. Bunun sonucunda kozalak akarı zararı ekonomik olarak rekolte kayıplarına yol açmaktadır. Fındık önemli bir ihracat ürünümüzdür.  Genel olarak baktığımızda ürün kayıpları ihracat  gelirlerinde de kayıplara neden olmaktadır. Bunun için önlem almamız lazım. Tavsiyemiz kozalakların görülmeye başladığı dönemden ( yapraksız dönemde )  yaprakların oluşmaya başladığı döneme kadar kozalakların elle toplanıp arazi içine atılmasıdır. Kesinlikle yakılmamalıdır. Akarlar kozalak içinde olduğunda kimyasal ilaçlar etki etmez.  Akarın kozalağı terk ederek yeni gözlere gitmeye başladığı dönemde , fındığın fenolojisine göre ilaçlama zamanı  belirlenip mücadeleye başlanmalıdır.  Bu  kozalaklar toplanmazsa ya da kimyasal mücadele edilmezse , kozalak içindeki akarlar  fındık meyvesinin mercimek iriliğine geldiği zaman yani yapraklanmanın 4- 4,5 yaprağa ulaştığı nisan ayı  içinde ve  mayıs ayı ilk 10 günü  çıkışlar yapıp sürgün uçlarına gidecek ve orada sürgünlerin kurumasına neden olacaktır.  Eğer bir dalda 5 ve üzeri kozalak akarı varsa nisan ayının sonu mayıs ayının  ilk haftası gibi kimyasal mücadele yapılmalıdır. 20 gün sonra ikinci bir ilaçlama daha yapılmalıdır.  İlaçlama bütün bitkiyi kaplayacak şekilde ve  havanın serin saatlerinde yapılmalıdır.  İlaçlama sırasında koruyucu ekipmanlar kullanılmasına dikkat edilmelidir.   Kozalak akarı ile kimyasal mücadelede bakanlık onaylı   % 80 kükürt veya kalsiyum polisülfür  içerikli ilaçlar kullanılabilir.  Bu ilaçlar ile  hem kozalak akarına karşı hem de küllemeye karşı mücadele edilmiş olur.  Saf kükürt  kullanılacaksa 100 litre suya 400 gram , Abamectin 18 g/l EC aktif maddeli ilaç kullanılacaksa 100 litre suya 25 ml , kalsiyum polisülfür 380 g/ L(fungisit ve akarisit)  aktif maddeli ilaç kullanılacaksa 100 litre suya 500 mililitre kullanılmalıdır”.  

findik-kozalak.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum