Akçaabat'ta Özel Gereksinimli Bireyler İçin Eğitim Merkezi Açılıyor

Akçaabat'ta Özel Gereksinimli Bireyler İçin Eğitim Merkezi Açılıyor

Akçaabat'ta Özel Gereksinimli Bireyler İçin Eğitim Merkezi Açılıyor

Akçaabat Belediyesi tarafından Yıldızlı Mahallesinde bulunan bina restore edilerek “Özel Gereksinimli Bireyler İçin Eğitim Merkezi” olarak hayata geçiriliyor.

Trabzon Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Akçaabat Belediyesi tarafından 19/11/2020 tarihinde imzalanan ‘Akçaabat Yıldızlı Mahallesinde Bulunan 1+1 Toki Konutlarının Sosyal Tesisinin Öğrenim Çağı Dışına Çıkmış Özel Gereksinimli Bireyleri Destekleme ve Yetiştirme Kursuna Dönüştürülmesi’ projesini kapsayan protokol uyarınca söz konusu bina Akçaabat Belediyesine tahsis edilmiş ve Akçaabat Belediyesinin yükümlülüğünde olan projeler ve ekleri hazırlanarak ihale edilmiş ve inşaatın yapımına 2021 yılı Ağustos ayında başlanmıştı.

Özel gereksinimli çocuklar ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalarda her zaman büyük bir hassasiyetle hareket ettiklerinin altını çizen Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim “Normal gelişim gösteren bireylerden farklı olarak, zihinsel, görme, işitme, bedensel yetersizliği ile dil ve konuşma bozukluğu olan, dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemi olan, öğrenme güçlüğü çeken, otistik ya da üstün zekâlı bireyler, özel gereksinimi olan bireyler olarak ifade edilmektedir. Özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin eğitim süreçleri büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle eğitimde fırsat eşitliği ilkesine göre eşit koşullarda eğitim hakkına sahip olmaları gereken özel eğitime muhtaç bireyler için söz konusu koşulların sağlanması noktasında oldukça titiz davranıyoruz. Akçaabat Belediyesi olarak özel gereksinimli bireylerin yapabilirliklerini en üst düzeye çıkararak kendilerine yeterli, topluma adapte olmuş, üretken bireyler olmalarına katkı sağlamak amacıyla İlçemiz Yıldızlı Mahallesinde bulunan TOKİ Sosyal Konutunun tadilat edilerek “Öğrenim Çağı Dışına Çıkmış Özel Gereksinimli Bireyleri Destekleme ve Yetiştirme Kursuna Dönüştürülmesi” projesini hayata geçirmek için kollarımızı sıvadık. Bu konuda Trabzon Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığımız, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz ile gerekli çalışmaları yaparak protokol süreçlerini tamamladık. Yapım işi Belediyemizce ihale edilerek inşaat çalışmaları başlamıştır. Fiziki şartların en üst seviyede planladığı merkezde; derslikler, fizyoterapi salonları, hobi atölyeleri yer alacak. Özel gereksinimli bireylerin hizmetine sunacak olduğumuz bu tesis ile her kesimden bireyler, her zaman ve her yerde hayat boyu öğrenme fırsatlarına erişime imkânına kavuşmuş olacaktır. Akçaabat’ımıza hayırlı uğurlu olsun. Projemizin hayata geçmesinde destek verenlere ve paydaş kurumlarımıza şahsım ve ilçem adına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

g2.jpg

g3.jpg

g4.jpg

g5.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum